Lekarze oraz terapeuci w Centrum Malucha Mademe Docteur

Specjalizacja:Pediatra

dr Aleksandra Rucińska

C’est moi. Kocham swoją pracę, a zwłaszcza najmniejsze niemowlęta i noworodki. Nigdy nie zagaduję do nich, zdrabniając. Patronaże, wykłady o szczepieniach, pokazywanie, jak nosić dziecko, jak znosić jego humory i jak się wzajemnie szanować, ciąża, porody- to moje hopla.

Przez wiele lat prowadzenia wizyt domowych w Polsce czy prowadząc gabinet we Francji, nauczyłam się, jak podejść do zagubionego rodzica, do wystraszonego dziecka i jak uspokoić gorączkową sytuację.

Moim drugim hobby była zawsze pomoc rodzinom z niepomyślną diagnozą prenatalną. Tam, gdzie rodziny zmagały się ze zbliżającą się lub dokonaną śmiercią ich maluszka, starałam się otoczyć ich opieką i zapewnić im wsparcie. Owocem takiego szaleństwa jest choćby Aleksandra, która nosi imię po lekarzu swej zmarłej siostry, Wikusi.

To moje marzenie, by kontynuować tę pomoc na szerszą skalę. Ale powolutku…

Języki: angielski, francuski, włoski

Specjalizacja:Pediatra

dr Iwona Kozieł

Moja rezydentka. Empatyczna, serdeczna, mądra, zmotywowana. Taka ja, tylko że 10 lat młodsza😊

Języki: angielski

Specjalizacja: Chirurg dziecięcy /Urolog dziecięcy

dr n.med. Andrzej Grabowski

Mój mentor i niewyobrażalny mózg. Promotor pomocniczy mojej pracy doktorskiej, który jest mistrzem nienadużywania słów. Za każde zbędne słowo wypowiedziane przez Doktora macie 10zł zniżki. Tylko, że jak on coś powie, to Ty wiesz, że to rzecz święta. I masz ten spokój, nawet jeśli rzecz dotyczy diagnostyki zaburzeń rozwoju płci, stulejki, nowotworów.   

Języki: angielski

Specjalizacja: Nefrolog dziecięcy

dr n.med. Omar Bjanid

To jest mózg! W Szpitalu Klinicznym w Zabrzu, gdy tylko miałeś zagwozdkę diagnostyczną, jakiś knif ultrasonograficzny, to tylko do Doktora.  On miał zawsze niewyobrażalne pokłady cierpliwości i czasu, by Ci wszystko wytłumaczyć. I darzył szacunkiem wszystkich rezydentów. Perła na firmamencie nauczycieli akademickich.

Języki: angielski, francuski, arabski

Specjalizacja: Nefrolog dziecięcy

dr Grażyna Kucharska

Niesamowicie ciepła i kompetentna pani doktor. 

Specjalizacja: Kardiolog dziecięcy

dr Agata Michalczyk

Jakie ona rzeczy potrafi wyszukać w serduszku noworodków... To był grom z jasnego nieba. I to w trakcie pierwszej minuty rozmowy telefonicznej. Pani doktor założyła, że mi odmówi… 🙂

Języki: angielski

Specjalizacja: Psychiatra dziecięcy

dr Lena Koźlik

Czy ktoś jej nie zna? Jeszcze nigdy nie odmówiła pomocy przy trudnym pacjencie. Lekarze z oddziałów pediatrycznych przełamywali swój opór przed prośbą o konsultację, wiedząc, że po drugiej stronie jest Pani Doktor. Empatia plus pomysł na życie. 

Specjalizacja: Laryngolog

dr n.med. Lidia Liszczyk - Mania

To jest lekarz! Kobieta, przed którą cały Bytom drżał. Jak ona mówiła, że jest tak, to nie mogło być inaczej. Cała klinika pediatryczna w Bytomiu polegała na jej zdaniu. Specjalista od zadań specjalnych.

Specjalizacja: Psycholog, terapeuta SI, trener TUS

mgr Roksana Bitnerowska

Niech Was nie zwiedzie jej młody wygląd. Zakres wiedzy o zaburzeniach karmienia, zaburzeniach integracji sensorycznej, trudnościach przedszkolaka jest nie do przecenienia. 

Specjalność: zaburzenia karmienia, zaburzenia ze spektrum autyzmu, nauka asertywności, budowanie poczucia własnej wartości, lęki i zaburzenia emocjonalne, pozytywna dyscyplina oraz wspieranie kompetencji wychowawczych.

Języki: angielski

Specjalizacja: Psycholog, pedagog

mgr Klaudia Przybyło

Skromna, spokojna. Ale jak zaczyna mówić o swych pacjentach, od razu wychodzi z niej lwica. Nie ma trudnych tematów, których by się nie podjęła.

Specjalność: agresja, nękanie, spektrum autyzmu, zespół Downa, dziecko rozwiedzionych rodziców, mózgowe porażenie dziecięce, wcześniaki, udary.

Języki: angielski, niemiecki

Specjalizacja: Psycholog, trener TUS

mgr Barbara Krysiak

Nie dajcie się zwieść jej młodzieńczemu wyglądowi. Ma siłę przebicia, jeśli chodzi o istotne dla niej czy pacjenta sprawy.

Specjalność: terapia zajęciowy, arteterapia, zaburzenia ze spektrum autyzmu, przemoc, autoagresja, wczesne wspomaganie rozwoju, nauka asertywności

Języki: angielski

Specjalizacja: Logopeda/ Pedagog/ Terapeuta ręki

mgr Marta Chmera

Z niejednego pieca chleb jadła, niejedno dziecko zawróciła na właściwą drogę. Jako pedagog absolutnie wie, jak pokierować małym łobuzem, by wyrósł na ludzi bez zbędnego bagażu emocjonalnego. Najmocniejszy atut: potrafi stworzyć kilkugodzinną zabawę z byle przedmiotów, a dzieci słuchają jej jak zaczarowane. Długo o nią walczyłam. Ale bez niej nie wyobrażam sobie tego zespołu

Specjalizacja: Logopeda /Neurologopeda

mgr Sylwia Kuśmierska

Jej wnikliwe oko potrafi wykryć niuanse diagnostyczne, co pozwala natychmiast skierować terapię na właściwe tory. Przeprowadza również elektrostymulację języka, co wspaniale uwalnia paszczę od blokady w terapii logopedycznej. 

Specjalizacja: Fizjoterapeuta, terapeuta SI

mgr Olga Bujnowska

To był coup de foudre ! Piorun z jasnego nieba. Już po pierwszym zdaniu rozmowy wiedziałam, że musi być w naszym zespole. Jeśli nie urzeknie Was w pierwszych minutach (obojętnie czym- wiedzą, podejściem czy pasją), to nie wiem, co o Was myśleć.

Specjalność: Wczesne wspomaganie rozwoju, zaburzenia integracji sensorycznej u niemowląt, wady postawy.

Specjalizacja: Fizjoterapeuta, pedagog

mgr Dominika Miodek

Nasza rozmowa rekrutacyjna trwała 2,5h (!). Jak ona ładnie opowiadała o możliwościach leczenia wad postawy. Siedziałam i notowałam oszołomiona.

Specjalność: zaburzenia ze spektrum, wady postawy, elastyczny taping, trójpłaszczyznowa terapia wad stóp, masaż Shantala

Języki: angielski

Specjalizacja: Fizjoterapeuta, pedagog

mgr Jacek Korczyk

Poszedł na studia pedagogiczne, by móc lepiej podejść do dzieci. Pasjonat. Podczas gdy pacjent jest na terapii, opiekun może skorzystać z masażu tkanek głębokich czy masażu relaksacyjnego w gabinecie obok u pana Jacka.

Specjalność: trójpłaszczyznowa terapia wad stop, elastyczny taping, masaż Shantala, masaż tkanek głębokich.

Języki: angielski

Specjalizacja: Oligofrenopedagog, terapeuta TUS

mgr Monika Chudek

Niby drobna, niby cicha i skromna, ale … Wie, jak uporać się z przeciwnościami losu, jak postąpić wbrew upartym schematom, by dojść do celu, by pomóc tym najtrudniejszym dzieciom. Tym, którzy zwykle już nie liczyli na jakąkolwiek pomoc. W jej oczach widać pasję. 

Specjalność: jako jedna z 3 osób na Śląsku prowadzi terapię zastępowania agresji; wybiórczość pokarmowa, mutyzm wybiórczy, zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Języki: niemiecki

Specjalizacja: Dietetyk kliniczny

mgr Aleksandra Pol

Tak ambitnej i zaangażowanej dietetyk jeszcze nie spotkałam. Poznałyśmy się na kursie z żywienia pediatrycznego, skończyłyśmy jako wykładowczynie na kursach z tychże. Mocno siedzi w żywieniu i niedoborach pokarmowych dzieci z mózgowym porażeniem mózgowym. Żadnych wyzwań się nie boi. Typowa Ślązara.

Specjalizacja: USG pediatryczne

dr Natalia Sitko, dr Maja Turek

To doświadczone  i empatyczne radiolożki pracujące na co dzień w ośrodku pediatrycznym w Chorzowie.

Nasi specjaliści mogą dodatkowo zaproponować:

Prowadzą: M.Chudek, M.Chmera, B. Krysiak, R.Bitnerowska

Trening umiejętności społecznych

To genialny sposób nauczenia dziecka savoir- vivre’u. Zajęcia w małych grupach uczą, jak być asertywnym, jak zachować się wśród rówieśników, jak sobie radzić z emocjami, dlaczego nie gryziemy swoich kolegów, dlaczego nie wolno bić. Rewelacyjne i niezwykłe zajęcia w 6-8 osobowych grupach.

Prowadzą: O.Bujnowska, R.Bitnerowska

Terapia zaburzeń sensorycznych

Jeśli Twoje dziecko wydaje się być nadwrażliwe na dźwięki, nie cierpi metek na ubraniach, nie lubi szczotkować zębów, trzeba do niego dziesięć razy mówić, by w ogóle zwrócił na ciebie uwagę, nie cierpi podskoków lub huśtania się albo musi być w ciągłym ruchu, a inni postrzegają go jako niegrzeczne, bo nie umie wysiedzieć w miejscu, to może wcale nie być nadpobudliwość czy brak wychowania. Często są to objawy zaburzeń integracji sensorycznej czyli prostymi słowami: mózg nie przetwarza bodźców, które odbierane są przez zmysły. I np. dlatego dziecko nie może usiedzieć w jednym miejscu, bo musi dostarczać sobie dodatkowych bodźców, by się... wyciszyć. Fascynujący temat, a problem  może występować już u niemowląt. 

Prowadzą: Marta Chmera

Terapia ręki

Przeznaczona jest dla dzieci od 2rż, które:

  • niechętnie podejmują czynności manualne, nie lubią i unikają malowania, klejenia, lepienia z plasteliny,
  • mają problem z samoobsługą, np. z ubieraniem skarpetek, zapinaniem guzików, paska, wiązaniem sznurówek itp.,
  • mają wyraźnie obniżone lub zbyt wysokie napięcie mięśniowe w kończynie górnej i obręczy barkowej,
  • mają problem z koordynacją ręka - oko podczas czynności manipulacyjnych,
  • mają trudności z koordynacją obu rąk (szczególnie przy wycinaniu nożyczkami, manipulacji przedmiotami, jedzeniem sztućcami itp),
  • mają zaburzenia zmysłu dotyku (nie lubią dotyku, wkładania nowych ubrań, zabaw z plasteliną, segregowania drobnych przedmiotów itp.) unikają dotykania niektórych faktur, preferując tylko określony ich rodzaj,
  • wykonują czynności manipulacyjne zbyt wolno lub szybko, ale niedokładnie i niedbale,
  • nieprawidłowo trzymają narzędzie pisarskie, mają trudności podczas rysowania, pisania objawiające się obniżoną sprawnością grafomotoryczną (naciskają na podłoże za lekko lub zbyt mocno),
  • potrzebują dodatkowych doznań proprioceptywnych, dlatego zbyt mocno ściskają dłoń, siadają na własnych dłoniach, mocno zaciskają dłonie na przedmiotach, lubią uderzać dłońmi w twarde przedmioty o zdecydowanej fakturze,
  • wydają się być niezgrabne, często upuszczają przedmioty, rozlewają napoje, ich ruchy nie są precyzyjne.